poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Wszystko o stylach piwnych (rodzaje piw)

Dostałem od Was wiele sygnałów z prośbą o opis rodzajów piw.
Jak wiecie piwo składa się z wody, słodu, chmielu i drożdży i to właśnie te ostatnie decydują o podstawowym rodzaju piwa a dokładniej temperatura ich funkcjonowania. Ogólnie drożdże możemy podzielić na funkcjonujące w temperaturze niskiej (ok 10 stopni) oraz wyższej (ok 20 stopni) Właśnie w związku z temperaturą produkcji piw mamy najważniejszy podział na :

  • ALE - piwa fermentacjo głównej 
  • LAGER - piwa fermentacji dolnej
  • LAMBIC - piwa fermentacji spontanicznej

ALE 

Piwa typu  ALE ma sporo odmian a do najważniejszych należą: English Pale Ale, India Pale Ale, Belgian Ale, Porter, Stout, German Wheat (pszeniczne)

BRYTYJSKIE ALE 

  1.  ANGIELSKIE JASNE ALE (ENGLISH PALE ALE)
  • Special/Premium Bitter (9,8 - 11,7 Blg 3,8-4,6% alk.)
  • Standard/Ordinary Bitter (8-9,8 Blg 3,2-3,8% alk.)
  • Strong Bitter (11,7-15,5 Blg 4,6-6,2% alk.)
Angielski Pale Ale jest jednym z najpopularniejszych piw wykonywanych w domu. Ordinary Bitter (Bitter) jest piwem lekkim orzeźwiającym z ciekawą nutką chmielową (powinna być zauważalna goryczka). Nieco bardziej słodową odmianą jest Premium Bitter a Strong Bittery są zdecydowanie bardziej goryczkowe. Kolor piwa jest jasno złoty o niezłej klarowności. Piana nie jest zbyt duża ze względu na nieduże nagazowanie. Niska zawartość alkoholu sprawia, że piwo jest łatwe do picia.

     2.  ANGIELSKIE  BRĄZOWE ALE (ENGLISH BROWN ALE)
  •  Łagodne/Mild English Brown Ale (8,2-10,3 Blg 2,8-4,1% alk.)
  •  Południowe/Southern English Brown Ale (7,5-9,8 Blg 2,8-4,5% alk.)
  •  Północne/Northern English Brown Ale (9,8-12,6 Blg 4,2-5,4% alk.)
Piwa tego typu powstały z myślą o angielskich robotnikach pracujących w portach. Browny są piwami bardzo lekkimi dla osób nie przepadających za goryczką chmielową oraz dużą ilością alkoholu. Południowe Browny są nieco ciemniejsze i słodsze, północne natomiast są bardziej wytrawne. Piwa te posiadają kolor od miedzianego po prawie czarny. Piana nie jest zbyt duża i dość szybko opada.


      3.  KOLONIALNE JASNE ALE (INDIA PALE ALE) 
  •  English India Pale Ale (12,2-18 Blg 5,0-7,5% alk.)
  •  Imperial India Pale Ale (16,8-21,5 Bl. 7,5-10% alk.)
Styl IPA jest związany z brytyjską potęgą kolonialną i wywodzi się od Pale Ala. Brytyjczycy odkryli, że chmiel ma właściwości konserwujące i pomaga w transporcie piwa do odległych koloni. Kolor IPA to odcienie od złotego po jasną miedź z delikatną pomarańczą. Piwo klarowne z pianą  utrzymującą się dość długo. W smaku IPA odczujemy intensywny alkohol oraz chmiel.

     4.  STARE ALE (OLD ALE)
  •  Old Ale (14,7-21,6 Blg 6-9% alk.)
Old Ale jest tradycyjnym stylem angielskim najczęściej oferowanym przez browary jako piwo sezonowe. Piwo jest pełne treści, ciemne w smaku podobne trochę do znanego nam portera.

     5.  STOUT 
  •  Stout Klasyczny/Dry Stout (9-12,5 Blg 4-5% alk.)
  •  Stout Słodki/Milk (Sweet) Stout (10,7-14,5 Blg. 4,0-6,0% alk.) 
  •  Stout Owsiany/Oatmeal Stout (12-15,8 Blg 4,2-5,9% alk.)
  •  Stout Tropikalny/Foreign Extra Stout (13,8-18,2 Blg 5,5-8% alk.)
  •  Imperial Stout/Russian Imperial Stout (18-27,4 Blg 8-12% alk.)
Napewno każdy kto choć trochę próbował piw świata zna piwo Guiness - jest to najbardziej znany na świecie Stout. Stout jest to zdecydowanie czarne produkowane z palonego słodu. Posiada gęstą pianę  często w kolorze brązowym. Styl Dry jest delikatnie kwaśny natomiast wersja Sweet oczywiście słodka. Legenda głosi, że Stouta zaczęli robić Londyńscy piwowarzy w 1666 roku ze spalonych zapasów zborza z których król Karol II nakazał warzyć piwo. Natomiast caryca Katarzyna Wielka nakazała swoim piwowarom wyprodukowanie ciemnego piwa na wzór angielskich piw importowanych.

     6.  ANGIELSKI PORTER
  • Brown Porter (10-12,9 Blg 4-5,4% alk.)
Angielski prekursor Stouta. Niegdyś bardzo popularne wśród robotników. Kolor od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Klarowny, piana w kolorze żółtobrązowym dość długo się utrzymuje. Zawiera słody czekoladowe, ciemne palone lub karmelowe.

NIEMIECKIE ALE   



     7.   KOLOŃSKIE (KOELSCH)
  •  Koelsch (10,7-12 Blg 4,4-5,2% alk.)
Niemiecki Ale. Warzony jest jedyne w Kolonii w kilkunastu browarach. Ma bardzo jasny złoty kolor. Klarowny, może posiadać delikatną nietrwała pianę. Koelsch jest delikatnym, orzeźwiającym piwem z prawie nie wyczuwalnym aromacie słodu.

     8.  ALTBIER
  •   Düsseldorf Altbier/Alt (11,2-13,1 Blg 4,5-5,2% alk.) 
    Kolejny przykład piwa regionalnego. Produkowany jedynie w Niemieckim Düsseldorfie i jego najbliższych okolicach. Kolor jasno miedziany do jasno brązowego. Posiada niewielką pianę. Alt jest piwem gorzkim czasami może mieć posmak karmelu. Jest to piwo wytrawne długo leżakujące w zimnych piwnicach.

     9.   PIWA PSZENICZNE 
  •  Pszeniczne Jasne/Weizen/Weissbier (11-12,9 Blg 4,3-5,6% alk.)
  •  Pszeniczne Ciemne/Dunkelweitzen (11-13,8 Blg 4,3-5,6% alk.)
  •  Pszeniczny Koźlak/Weizenbock (15,6-19,4 Blg 6,5-8% alk.)
  •  Pszeniczne Wędzone/Weizen Rauchbier (11-12,9 Blg 4,3-5,6% alk.)
  •  Berlińskie Pszeniczne/Berliner Weisse  (7,1-8 Blg 2.8-4,8% alk.)
  •  Piwo Żytnie/Roggenbier (11,4-13,8 Blg 4,5-6% alk.)
Piwa pszeniczne :) Musze przyznać, że to jeden z moich ulubionych stylów . Piwa pszeniczne dopiero teraz przeżywają swój renesans również w Polsce a wszystko przez Prawo Czystości z 1516r na mocy którego  Weizeny można było warzyć jedynie w browarach książęcych. Obecnie mamy wiele odmian tego typu piwa: [Jasne] Hafe Weizen (nefiltrowane), Kristall Weizen (filtrowane), [Ciemne] Dunkel Weizen, Weizenbock (Koźlak pszeniczny), Weizen Doppelbock (Pszeniczny Koźlak Dubeltowy), Eisweizen Doppelbock (Lodowy Pszeniczny Koźlak Dubeltowy). Występują również specjalne piwa produkowane z dodatkiem słodu wędzonego (Weizen Rauchbier) oraz występujące na określonym terenie jak Berliner Weisse (kwaśne piwo produkowane jedynie w browarze Schultheis w Berlinie. Jak na tak dużą gamę piw kolor słomkowy występuje w wersjach jasnych, miedziany a nawet brązowy w wersjach ciemnych. Weizeny mają gęstą długo utrzymującą się pianę. Piwo ma niepowtarzalny smak często wyczuwalny aromat zboża, goździków oraz bananów. Piwa pszeniczne przeważnie są nieklarowne, niefiltrowane co jest niemal znakiem firmowym tego rodzaju trunku. Roggenbier to kolejne piwo występujące jedynie na określonym terenie. Przywilej ten należy do bawarskiego Regensburga i jest swego rodzaju wariantem Dunkelweizena z zawartością słodu żytniego zamiast pszenicznego.

BELGJSKIE ALE 



    10.  BELGIJSKIE JASNE I CIEMNE ALE
  •  Belgian Blond Ale (15-18 Blg 6-7,5% alk.)
  •  Dubeltowe/Dubbel (15-18 Blg  6-7,5% alk.)
  •  Potrójne/Tripel (16,8-20,3 Blg 7,5-10,5% alk.)
  •  Dabelskie/Belgian Golden Strong Ale (17-23 Blg 7,5-10,5 % alk.)
  •  Belgijskie Ciemne Mocne/Belgian Dark Strong Ale (8-26 Blg 8-11%)
Belgia to kraj skąd pochodzi mnóstwo ciekawostek piwnych. Belgia to przede wszystkim ojczyzna Lambiców czyli piw fermentacji spontanicznej ale o tym później. Następną grupą są piwa klasztorne warzone w kilkunastu browarach cieszą się dużą renomą wśród smakoszy piw. Wystarczy wymienić tylko kilka znakomitych przykładów: Piwa Trappistów (Achel, Chimay,Orval, Rochefort, Westmalle, Westvletern). Kolejną grupą piw są piwa szatańskie (Belgian Golden Strong Ale) Piwa na pozór niewinne lekkie delikatne z przyjemnym aromatem ale róznież z piekielną mocą alkoholu. Kolory piw Belgijskich są od jasnego złotego (Tripel ,Blond) po bursztynowy (Dubbel) Piana gęsta, smak lekki delikatnie chmielowy, występuje nawet posmak rodzynek i innych cytrusów.
 
     11.  BELGIJSKIE BIAŁE
  • Witbier/ Wit/Blanche (11-12,9 Blg 4,5-5,5% alk.)
 Witbier jest szczególnym rodzajem piw pszenicznych. Charakteryzuje się dodatkiem niesłodowanej pszenicy w procesie warzenia a także sporą ilością przypraw  takich jak kolendra, skórka pomorańczy.

AMERYKAŃSKIE ALE

    
    12.  AMERYKAŃSKIE JASNE ALE (AMERICAM PALE ALE)
  • American Pale Ale (11,2-17,7 Blg 4,5-6,2% alk.)
 Amerykański odpowiednik English Pale Ale skłądający się z lokalnych składników. Piwo ma kolor od jasno złotego do ciemno bursztynowego. Posiada niezbyt trwała pianę jest piwem w miare klarownym. W smaku przeważa aromat chmielowo-słodowy.

     13.  AMERYKAŃSKIE BURSZTYNOWE ALE (AMERICAN AMBER ALE)
  • American Amber Ale (11,2-14,7 Blg 4,5-6,2% alk.)
Bardziej popularna nazwa to Red Ale. Ma kolor miedziano-bursztynowy z lekką żółtobiałą długo utrzymującą się pianą. W porównaniu do American Pale Ale posiada bardziej karmelowy smak.

    14.  AMERYKAŃSKIE BRĄZOWE ALE (AMERICAN BROWN ALE)
  •  American Brown Ale (11,2-14,7 Blg 4,3-6,2% alk.)
Jest to piwo  stworzone przez amerykańskich piwowarów domowych na bazie American Amber Ale. Ma kolor jasny do bardzo ciemno brązowego i jest klarowne.

    15.  AMERYKAŃSKI STOUT
  •  American Stout (12,4-18,2 Blg 5-7% alk.)
Ogólnie jest mocnejszym  o bardziej  palonym smaku oraz chmielu.

POLSKIE ALE!!!

   16. GRODZISKIE
  •    Graetzer Bier (7,8-14 Blg 4-5,4% alk.)
Polski wkłąd w piwa górnej fermentacji. Warzone w Wielkopolsce już od średniowiecza. Piwo wywodzi się z Grodziska stąd inne nazwy (Grodzisz, Grodziskie). Piwo szczególnie popularne w północnych Niemczech produkowane do 1993 roku gdy browar w Grodzisku został przejęty przez Lecha. Styl niemal został zapomniany gdyby nie piwowarzy domowi którzy odtworzyli styl w 2010 roku. Od 2011 piwo jest produkowane przez browar na Jurze o nazwie a la Grodziskie. Piwo o wysokim nasyceniu CO2 klarowne z osadem na dnie jak w przypadku piw pszeniczych. 

LAGER

Nam Polakom bardziej bliskie są piwa dolnej fermentacji czyli krótko mówiąc Lagery. To właśnie tego rodzaju piwa jeszcze kilka lat temu było dostępne w sklapach nawet w 97% teraz dzięki poszukiwaniu smaku przez piwoszy którzy odkryli piwa pszeniczne, klasztorne, ale i stouty procent ten wynosi około 80% Uporządkujmy jednak piwa fermentacji dolnej abyśmy wiedzieli co (jako Naród) pijemy na codzień.

  1. LAGER JASNY
  •  Standard Lager/Lekki Lager (7,5-10 Blg 3,2-4,2% alk.)
  •  Euro Pale Lager/Pełny Lager (10,1-13,8 Blg 4,7-6% alk.)
  •  Euro Strong Lager/Mocny Lager (13,1-20,1 Blg 6-10%)
  Lager Jasny jest najbardziej popularnym piwem na świecie. Oczywiście trójpodział Lagera jest spowodowany zawartością alkoholu w piwie. Kolor od jasno słomkowego, przez złoto aż po bursztynowe. Piana gęsta niezbyt trwała, mocno gazowane.

    2.   LAGER CIEMNY
  • Dunkel Lager/Dark Lager (11-13,8 Blg 4,2-6% alk.)
  Kolor tego piwa jest od bursztynowego po ciemno brązowy, ma nietrwałą pianę oraz delikatnie karmelowy smak. Piwo bardzo popularne u naszych południowych sąsiadów - Czechów.

   3.   MONACHIJSKIE CIEMNE
  •  Munich Dunkel (12-13,8 Blg 4,5-5,6% alk.)
Można powiedzieć, że jest to ciemniejsza wersja Ciemnego Lagera zawerająca sporą porcje słodu monachijskiego. Bardzo popularny styl w Bawarii powstały w Monachium. Piwo w kolorze ciemnobrązowy z odcieniem czerwieni. Gorycz chmielowa na poziomie umiarkowanym aromat chleba z kremową pianą.

   4.  CZARNE PIWO
  •  Schwarzbier (11,5-12,9 Blg 4,4-5,4 % alk.)
Kolejne regionalne piwo z Niemiec tym razem z Turyngii. Stylem przypomina Munich Dunkel jest nieco ciemniejszy i bardziej wytrawny. Ma sporą, gęstą, trwałą jasnobrązową pianę.  

    5.  MARCOWE
  •  Oktoberfest/Marzen (12,5-13,8 Blg 4,8-5,7% alk.)
Piwo warzone na wiosnę jako zakończenie sezonu warzelniczego przechowywane w piwnicach do jesieni. Ten rodzaj piwa jest tradycyjnym piwem najsłynniejszego piwnego festiwalu Oktoberfest w Monachium. Ma kolor ciemnozłoty czasem pomarańczowy a nawet czerwony. Duża gęsta i trwała piana. Piwo o smaku lekko słodkim oraz lekko wytrawnym. 

     6.  PIWA PIWNICZNE
  •  Keller Bier/Zwickel (11,5-13,5 Blg 4,5-5,7% alk.)
 Piwo o bardzo starej recepturze. W procesie leżakowania ulatnia się CO2 sprawiając odgazowanie piwa. Piwo nie filtrowane. Kolor jasny złoty z gęstą, jasną długo utrzymującą się pianą. Występują również wersje ciemne. 

     7.  PILSNER/PILS
  •  Pilsener Czeski/Bohemski (11-13,8 Blg 4,2-5,4% alk.)
  •  Pilsner Niemiecki?German Pilsner (11-12,5 Blg 4,4-5,2% alk.)
Piwo stworzone w 1842 roku w Pilźnie w Czechach. Pls jest jasnym, klarownym piwem dolnej fermentacji. Ma kolor złoty z gęstą, trwałą pianą. W smaku wyraźnie czuć goryczkę chmielu. Nemiecki odpowiednik jest nieco jaśniejszy oraz posiada mniej chmielu.

     8.  PIWO WIEDEŃSKIE/BURSZTYNOWE
  • Vienna Lager (11,2-12,6 Blg 4,5-5,5% alk.)
Bursztynowe piwo dolnej fermentacji pochodzące z Wiednia. Został opracowany przez Antona Drehera w XIX wieku. Kolor jasnoczerwony, bursztynowy nawet miedziany. Piwo klarowne z dużą trwała pianą. W smaku czuć chmielową goryczkę. 

     9.  KOŹLAK
  •  Bock (15,6-17,5 Blg 6,3-7,2% alk.)
Kolejny staroniemiecki styl piwny pochodzący z XVII wieku z miasta Einbeck. Niemal każda butelk tego stylu piwnego ma na etykiecie kozła. Kolor od jasnomiedzianego do brązowego. Duża gęsta i trwała piana. Smak bardzo słodowy praktycznie nie czuć chmielu.

   10.  KOŹLAK DUBELTOWY
  •  Doppelbock (17,5-22,8 Blg 7-10% alk.)
Bawarska wersja koźlaka. Kolor ciemno brązowy. Ma dużą, trwałą gęstą pianę. Smak niezwykle słodowy (ciężki). Zawiera więcej alkoholu. 

   11.  KOŹLAK MAJOWY
  •  Maibock (15,4-17,3 Blg 6,3-7,4% alk.)
Często nazywane również piwem świątecznym (fest) Jest jasną wersją tradycyjnych Boców. Kolor od głębokiego złota po bursztyn. Piana trwała, kremowa. Jak przy innych Koźlakach dominuje smak słodu o delikatnym korzennym charakterze.

   12.  PORTER BAŁTYCKI
  • Baltic Porter (14,7-24 Blg 5,5-9,5% alk.) 

 Porter pochodzi od klasycznego Ale. Powstał w XVIII wieku jest pochodną stylu Imperial Stout.  Dzięki odkryciu piw typu Pils zaczęto używać dolnej fermentacji. Porter Bałtycki warzony jest w krajach znajdujących się w basenie Morza Bałtyckiego. Kolor ciemno czerwony do brązowego. Długo utrzymująca się piana. W smaku czuć słodowość owoce (które nadają delikatnie słodki posmak) oraz alkohol a na końcu kawa. Porter Bałtycki jest również produkowany tradycyjnie w naszym kraju i należy się z tym szczycić. Wyśmienite piwo na zimowe wieczory. 

    13.  PIWO WĘDZONE 
  •  Classic Rauchbier (12,4-14 Blg 4,8-6%)
Tradycyjne piwo regionane z północnego refionu Bawarii - Frankonii a konkretnie z najbardziej piwnego miaste - Bambergu. Słód jest wędzony drzewem bukowym (stanowi od 20 nawet do 100% zasypu!). 


LAMBIC

  1. LAMBIC KLASYCZNY
  •  Straigh Lambic (9,8-13,1 Blg 5-6,5% alk.)
  •  Gueuze (9,8-14,5 Blg 5-8% alk.)
  •  Faro (9,8-14,5 Blg 5-8% alk.)
Lambiki swój smak zawdzięczają dzikim szczepom drożdży. Piwa warzy się z dodatkiem niesłodowanej pszenicy (jak Witbier).Każdy z Lambiców jest inny dlatego trudno opisać typowy skład. Podobnie jest z kolorem. Często miewają mleczno-kwaśny smak.


     2.  LAMBIC OWOCOWY
  • Kriek (9,8-14,5 Blg 5-7% alk. )
  • Fromboise (9,8-14,5 Blg 5-7% alk.)
Kriel i Fromboise są odmianami owocowymi Lambików. Produkcja polega na łączeniu owoców (miliny, wiśnie, poziomki) z piwem. Teraz przeważnie stosuje się ekstrakty owocowe. 


Źródła:
Piwa Świata - Michael Jackson
Wikipedia
BJCP 
Przewodnik po piwach Festiwal Birofilia 2011 
 

      piątek, 5 sierpnia 2011

      Międzynarodowy Dzień PIWA!!!

      Drodzy piwowarzy, jak donoszą dzisiejsze media dziś 5.08.2011 obchodziny Międzynarodowy Dzień Piwa. Wszystkim miłośnikom złotego napoju Bogów życzę udanych warek i roskosznego smaku własnego piwa.